Badanie drożności jajowodów metodą HyCoSy

Badanie drożności jajowodów metodą HyCoSy czyli histerosalpingosonografia kontrastowa to mało inwazyjne i bezpieczne badanie wykonywane u pacjentek z problemem niepłodności.  W przypadku niedrożności jednego bądź obu jajowodów płodność jest obniżona lub wręcz niemożliwe jest zajście w ciążę. Aby ocenić drożność jajowodów niezbędnie jest podanie środka kontrastowego, a następnie zobrazowanie drogi kontrastu pomiędzy macicą a jamą brzuszną, w okolicach jajników.

Badanie przeprowadza się w I. fazie cyklu, najlepiej bezpośrednio po miesiączce. Ginekolog przed zaplanowanym badaniem zleca niezbędne badania takie jak:

  • cytologia,
  • posiew z kanału szyjki macicy,
  • badanie w kierunku zakażenia chlamydia trachomatis.

Badania te mają potwierdzić brak stanu zapalnego w narządzie płciowym.

Podczas badania HyCoSy przez szyjkę macicy wprowadzony zostaje bardzo cienki cewnik, przez który podawany jest kontrast bezpośrednio do macicy. Następnie lekarz wprowadza dopochwową sondę USG, dzięki której można obserwować przechodzenie kontrastu przez jajowody na ekranie aparatu ultrasonograficznego.

Cały zabieg trwa około 15 minut. Wynik badania jest wydawany bezpośrednio po zakończeniu procedury. W czasie badania lub bezpośrednio po nim pacjentka może odczuwać dolegliwości bólowe takie jak podczas miesiączki. Ich występowanie można zminimalizować przejmując leki przeciwbólowe przed zabiegiem.

Po zabiegu fizjologią jest wydobywanie się z pochwy bezbarwnego lub podbarwionego na różowo płynu – jest to podany uprzednio kontrast. Warto po zabiegu zaplanować sobie kilka godzin odpoczynku, aczkolwiek nie ma przeciwskazań do aktywności fizycznej i umysłowej, możliwe jest również prowadzenie samochodu.

Informacje zawarte na tej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być interpretowane jako porada lekarska.
W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.